הומור יהודי
הזמנת הרצאה
הומור משמעו נוזל, ליחה. ההומור מחייה. מהו הומור יהודי ולמה הוא כל-כך מאופיין ושונה מההומור הבריטי למשל? היכן הוא מתגבש? האם יש הומור בתנ"ך ובתלמוד הבבלי? איך המסורת היהודית מתייחסת אליו? אומרים שההומור היהודי מקורו במזרח אירופה. מדוע במזרח ולא במערב? האם לעדות המזרח יהודים בצפון אפריקה לא היה הומור? בהרצאתי זו אנסה לתת תשובות לכל השאלות הללו.
מה תפקיד תחום המושב באימפריה הצארית הרוסית ואלו גזרות השפיעו על ההומור היהודי. על תקופת ההשכלה במערבה של אירופה, על משה מנדלסון, על צחוק ודמע ועל תפקידו של הבדחן (הליצן) היהודי. על אלפי שנים של שלטון זר השולט בנו היהודים, על הגירושים, על האפליה, הרדיפות ועלילות הדם. כל אלה הגורמים לגיבוש גרעין נוקשה של הומור יהודי מתחצף ומתמרד, על עם שאין לו צבא ומדינה והנשק היחידי שהוא יכול לשאת הוא ההומור. מסורת הפלפול של הילד שמתחילה בלימודי החדר בשטאטל (העיירה היהודית) דרך הישיבה התלמודית. ההומור היהודי אינו מבקר רק את הקלגס והצורר, אלא גם את העולם היהודי, את הדמויות הנצחיות של השדכן והשנורר (פושט היד) וגם על אלוקים אינו פוסח.
 
ההרצאה כוללת כמובן דוגמאות מהבדיחות היהודיות שנאספו בעמל רב על-ידי אלתר דרויאנוב, מסיפורים של שלום עליכם ו-י.ל. פרץ. כמו כן קטע מהסרט כנר על הגג בכיכובו של השחקן הישראלי חיים טופול בהשראת ספרו של שלום עליכם ״טוביה החלבן."

קבוצות גיל:
גילאי 13 - 120
מתאים ל:
כל מי שסקרן לדעת מאיפה שורשיו
גודל קבוצה:
עד 200 איש
מחיר: ₪ 2200
למחיר מיוחד צרו קשר